środa, 5 kwietnia 2017

Kiedy i jak posiać rzeżuchę na Święta?

Ze Świętami Wielkanocnym kojarzy mi się nieodłącznie rzeżucha. Często przed samymi świętami przypominam sobie dopiero, że należy ją posadzić trochę wcześniej,  żeby zdążyła urosnąć. W tym roku Wielkanoc 16 kwietnia, zostało więc już tylko 10 dni.Kiedy więc mamy posiać rzeżuchę?
Już! 10 dni to idealny czas na jej wzrost :) 7 dni z kolei to według mnie takie minimum, ale im później tym będzie po prostu mniejsza.

Jak siejemy rzeżuchę?
Zazwyczaj jej podstawową funkcją w czasie Świąt jest dekoracja. Można stworzyć naprawdę ciekawe kompozycje. Podstawą jest zawsze wata, którą należy zmoczyć zimną wodą, na nią wsypujemy nasiona. Stawiamy w nasłonecznionym miejscu, przykładowo na parapecie okna i tylko pamiętamy, żeby wata była stale wilgotna.

Do czego siejemy rzeżuchę?
Ja wybrałam plastikowe pojemniczki w kształcie skorupki jajka, ale może to być np koszyczek, miseczka, odwrócona dnem do góry doniczka, tacka.Czy rzeżucha pełni tylko funkcję ozdobną?
Nie, oprócz tego zawiera szereg witamin: A, B2, C, PP i K, mikroelementów, żelazo, wapń, jod, chrom. Jest zalecana przy wielu rodzajach schorzeń. Jest świetnym dodatkiem do wiosennych kanapek i sałatek.Sianie rzeżuchy może być też świetną zabawą i zarazem lekcją przyrody dla naszych dzieci :)

6 komentarzy:

 1. Pamiętam jak z mamą sadziłyśmy rzeżuchę na czymś (nie pamiętam, chyba to była tekturka i na to wata) co przypominało zwierzęta i rzeżucha rosła w takim kształcie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam to zielsko. Jego zapach i smak! Właściwości lecznicze również. Kilka razy w roku nawet sieję, nie tylko w okresie wielkanocnym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja zawsze zapominam w ciągu roku, chociaż co roku sobie obiecuję posiać nie tylko na Święta.. ;)

   Usuń
 3. O tak, rzeżucha i baranek na rzeżuszce :) Wspomnienie z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń